Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [02.06.2020, 20:40:07]

Czytelnik: Czy szary mieszkaniec też może liczyć na 10-krotne obniżenie podatku?

Czytelnik: Czy szary mieszkaniec też może liczyć na 10-krotne obniżenie podatku?

fot. iswinoujscie.pl

Niedawno pisaliśmy o parkingu przy ulicy Dąbrowskiego. Jego dzierżawca złożył wniosek o zmianę stawki czynszu. Prezydent zarządził, że będzie ona wynosić teraz 1 zł netto za metr kwadratowy. Na jakiej podstawie? - dopytuje się jeden z naszych Czytelników.

W ubiegłym roku miasto wynajęło parking przy ulicy Dąbrowskiego. 14 czerwca 2019 r. odbył się pierwszy ustny, nieograniczony przetarg na dzierżawę płatnej toalety publicznej w budynku przy ul. J. Dąbrowskiego 4 i terenu z przeznaczeniem na całodobowy parking niestrzeżony płatny. Przetarg wygrała firma SD Park System Sp. o.o. i 28 czerwca 2019 r. zawarła umowę na okres od 1 lipca 2019 r. do 30 czerwca 2022 r. Następnie na podstawie umowy cesji z 18 listopada 2019 r. w miejsce dotychczasowego dzierżawcy wstąpiła spółka Park System Sp. z o.o. – przekazał nam magistrat. Na powierzchni 1 386 m kw. jest 50 miejsc parkingowych, w tym 9 od strony ul. Bema.

- W wyniku przetargu (licytacja) roczny czynsz z tytułu dzierżawy został ustalony na kwotę 93 tysięcy zł netto (nie dotyczy opłat niezależnych od wydzierżawiającego) – informowała nas niedawno Joanna Ścigała ze świnoujskiego magistratu. - Aktualnie dzierżawca jest w zwłoce z opłatą należności za okres niepełna 2 miesięcy, do czego przyczynił się brak klientów w związku z zaistniałą sytuacją, tj. epidemią koronawirusa SARS-Cov-2. W chwili obecnej, zgodnie z oświadczeniem dzierżawcy uwzględniającym opisane wyżej okoliczności, parking został udostępniony nieodpłatnie.

Dowiedzieliśmy się również, że na podstawie złożonego wniosku dzierżawca uzyskał zmianę stawki czynszu i obecnie wynosi ona 1 zł netto/m2 . Prezydent Świnoujścia wydał w tej sprawie zarządzenie nr 235/2020 7 kwietnia 2020 r.

Po naszym artykule napisał do nas jeden z naszych Czytelników.

Na jakiej podstawie dzierżawcy został zmniejszony czynsz? – pyta. – Czy w warunkach dzierżawy był jakiś punkt, że parking przeznaczony jest dla turystów? Byłby to jakiś argument, że w związku z ich brakiem dzierżawa została obniżona.

Co z mieszkańcami? Oni również mają gorsza sytuację finansową w związku z koronawirusem – przypomina nasz Czytelnik. – Czy w takim razie zwykły szary mieszkaniec również może liczyć na 10-krotne obniżenie podatku od nieruchomości typu mieszkanie/dom?

Wydawałoby się to naturalne skoro prowadzenie działalności zawsze wiąże się z ryzykiem a pomimo tego miasto stosuje takie zabiegi – komentuje nasz Czytelnik.

Czekamy na odpowiedź magistratu.
iswinoujscie.pl
« powrót