Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [03.06.2020, 07:44:58]

Projekt „iEER” walczy o europejską nagrodę REGIOSTARS 2020. Zagłosuj!

Projekt „iEER” walczy o europejską nagrodę REGIOSTARS 2020. Zagłosuj!

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Pomorze Zachodnie udowadnia, że potrafi realizować wartościowe i cenne społecznie inicjatywy. W ubiegłym roku projekt „Dobre wsparcie – system lokalnych usług społecznych” zwyciężył w prestiżowym konkursie Komisji Europejskiej „REGIOSTARS 2019” w  kategorii zwalczanie nierówności i ubóstwa. To duże wyróżnienie! W tym roku także stoimy przed szansą europejskiego sukcesu – startujemy z projektem na rzecz przedsiębiorczości młodych. Ruszyło internetowe głosowanie.

Międzynarodowy konkurs
Co roku Komisja Europejska wybiera najlepsze projekty dofinansowane z unijnych funduszy promujące idee rozwojowe. Wybierane i nagradzane projekty są inspiracją i przykładem do naśladowania dla pozostałych regionów z całej Europy. W tym roku do konkursu REGIOSTARS 2020 zgłoszono 206 projektów. W tej grupie jest także przedsięwzięcie współrealizowane przez Województwo Zachodniopomorskie na rzecz przedsiębiorczości osób młodych - międzynarodowy projekt „iEER”.

– W ubiegłym roku zostaliśmy nagrodzeni za projekt niezwykle ważny społecznie „Dobre wsparcie – system lokalnych usług społecznych”. Stworzyliśmy kompleksowy system wsparcia dla osób niesamodzielnych i ich rodzin. Przedsięwzięcie doczeka się kontynuacji. W tym roku startujemy z międzynarodowym projektem wspierającym przedsiębiorczość. Liczę, że Komisja Europejska dostrzeże także i ten pomysł – zachęca do głosowania Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Pięć strategicznych obszarów
Tegoroczna edycja konkursu REGIOSTARS jest poświęcona pięciu obszarom, uznawanym za kluczowe z punktu widzenia przyszłości unijnej polityki regionalnej. Zgłoszone projekty zostaną ocenione przez jury złożone z czołowych przedstawicieli środowisk akademickich. Dodatkowo każdy obywatel będzie mógł zagłosować na wybrany przez siebie projekt za pośrednictwem Internetu. Wyłoniony tą drogą zwycięzca otrzyma nagrodę publiczności.

Głosowanie publiczności: Głosy można oddawać do 9 lipca pod adresem: regiostarsawards.eu (projekt iEER znajduje się w kategorii 5 ( fioletowa sekcja, głosujemy przez zaznaczenie ikony „serca”)

Tegoroczne konkursowe kategorie:
1. Transformacja przemysłowa na rzecz inteligentnej Europy (Industrial Transition for a smart Europe)
2. Gospodarka o obiegu zamkniętym dla zielonej Europy (Circular Economy for a Green Europe)
3. Umiejętności i edukacja dla cyfrowej Europy (Skills and education for a digital Europe)
4. Zaangażowanie obywateli na rzecz spójnych miast europejskich (Citizens engagement for cohesive European Cities)
5. Temat roku 2020: Wzmocnienie pozycji młodzieży w ramach współpracy ponad granicami – 30-lecie INTERREG (Youth empowerment for cooperation across borders - 30 years of Interreg)

Województwo Zachodniopomorskie, jako partner w projekcie „iEER” będzie walczył o zwycięstwo w kategorii 5 - Wzmocnienie pozycji młodzieży w ramach współpracy ponad granicami – 30-lecie INTERREG (Topic of the year 2020: 30 Years of Interreg Youth empowerment for cooperation across borders)

Międzynarodowa współpraca
Międzynarodowi partnerzy projektu „iEER” (Boosting Innovative Entrepreneurial Ecosystem in Regions for Young Entrepreneurs) zajmowali się opracowaniem kierunków wsparcia młodych przedsiębiorców, tak by rozwój start-upów był łatwiejszy i bardziej efektywny. W finale realizatorzy projektu z 10 krajów wspólnie opracowali oraz testowali innowacyjne rozwiązania wspierające Instytucje Otoczenia Biznesu i młodych przedsiębiorców.

Dla Województwa Zachodniopomorskiego projekt iEER był impulsem do podjęcia kilku nowych inicjatyw regionalnych i międzynarodowych. Jedną z nich jest organizacja dwudniowej konferencji pn. SmartUp! dedykowanej rozwojowi kompetencji przedsiębiorczych u młodych i osób dorosłych.

SmartUp! - Zachodniopomorskie Dni Przedsiębiorczości i Innowacji: www.wzp.pl/biuro-prasowe/biuro-prasowe/aktualnosci/smartup-zachodniopomorskie-dni-przedsiebiorczosci-i-innowacji

Województwo testowało również hiszpański model współpracy ze środowiskiem akademickim. Organizowało warsztaty dla wykładowców, które przygotowywały do wspierania przedsiębiorczości studentów. Z kolei na specjalnych wydarzeniach uczniowie szkół ponadpodstawowych mogli posłuchać o sztucznej inteligencji, zawodach przyszłości oraz firmach z Pomorza Zachodniego.

Projekt „iEER” został już doceniony zarówno przez Komisję Europejską, jak i Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej RP.

Partnerami projektu „iEER” było 10 instytucji: Rada Regionu Helsinki-Uusimaa i Uniwersytet Nauk Stosowanych Laurea (Helsinki-Uusimaa), Instytut Techniki TRALEE (hrabstwo Kerry), Uniwersytet Nauk Stosowanych w Brandenburgii, Zarząd Regionu Marche, organizacja na rzecz rozwoju innowacyjności North France Innovation Development (Hauts-de-France), Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych Irlandii Północnej, Region Danii Południowej, Samorząd Regionalny Walencji, Województwo Zachodniopomorskie oraz Region Zachodniej Rumunii, które w ramach projektu współpracowały z Komitetem Regionów UE oraz Dyrekcją Generalną ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP przy Komisji Europejskiej.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
iswinoujscie.pl
« powrót