Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [17.05.2021, 14:52:58]

Tłumy na Nocy Muzeów w Muzeum Zimnej Wojny

Tłumy na Nocy Muzeów w Muzeum Zimnej Wojny

fot. Organizator

15 maja obchodziliśmy Europejską Noc Muzeów. Z tej okazji, Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku – zamiejscowy oddział Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, przygotowało dla zwiedzających szereg atrakcji. Po majowym odmrożeniu polskiej kultury i muzealnictwa, liczyliśmy na to, że spotkamy się z naszymi widzami właśnie w podborskim lesie. Zwiedzający nie zawiedli. Przybyło niemal 700 osób.

Noc rozpoczęła się rankiem. Tradycją tej imprezy są rajdy. W tym roku zainaugurowaliśmy rajd „Atomowa Jutrzenka”, nawiązujący do kończących się nocnych patroli żołnierzy radzieckich w tym kompleksie. Po pobudce po godzinie 4 rano, rekonstruktorzy udali się pieszo szlakami lasu podborskiego w kierunku wieży obserwacyjnej. Dzięki nadleśniczemu Ireneuszowi Stypule z Nadleśnictwa Białogard możliwe było wejście na ponad 60-metrową poradziecką wieżę.

Do Podborska przybyło łącznie 15 rekonstruktorów z GRH Desantura, GRH Wybrzeże i GRH Kołobrzeg. Obóz przy muzeum powstał już w piątek. Obok mundurów, broni i wojskowego wyposażenia, uczestnicy Nocy Muzeów mogli zobaczyć oryginalne wojskowe pojazdy Ludowego Wojska Polskiego: Star 660, Star 200, GAZ 69 oraz UAZ 469B.

Hitem wieczoru była pierwsza prezentacja dla zwiedzających uruchomionego w 2020 roku agregatu prądotwórczego, zrealizowanego przez pracownika MOP Marcina Bojanowskiego i Pawła Drozdę. Praca tego wspaniale zachowanego silnika robiła na wszystkich ogromne wrażenie. Po zwiedzaniu na uczestników wydarzenia czekało ognisko i pieczenie kiełbasek.

W maju i czerwcu Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku czeka na wszystkich chętnych w każdą niedzielę w godz. 11-14 (wejście o pełnej godzinie), a w sezonie letnim również w każdą środę i sobotę. Możliwe jest także umówienie grup zorganizowanych w ustalonych wcześniej terminach. Zapraszamy!

Magdalena Chmielewska
Główny specjalista ds. kadr i PR
Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu
iswinoujscie.pl
« powrót