Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [26.06.2022, 07:51:43]

Święto Polskiej Marynarki Wojennej z nutką goryczy!

Święto Polskiej Marynarki Wojennej z nutką goryczy!

fot. Archiwum autora

Jak każdego roku,w ostatnią niedzielę czerwca obchodzone jest święto Marynarki Wojennej w Polsce!Marynarka Wojenna,to brzmi dumnie!Przypominam sobie nieco odległy czas,kiedy to mówiono,że MW to "armii kwiat"! Niestety ten"kwiat"wyraźnie zwiądł! Aby nie być gołosłownym,cofnę się do początków istnienia naszej floty wojennej.

Początki polskich sił morskich sięgają XV wieku.W 1463 roku flota kaperska pokonała na Zalewie Wiślanym Krzyżaków! W 1568 roku sejm powołał do życia Komisję Morską.Kilkadziesiąt lat później zaś król Zygmunt III Waza zarządził budowę floty wojennej. Szczyt tej potęgi przypadł na 1627 rok,kiedy to polskie okręty rozbiły pod Oliwą szwedzką eskadrę blokującą Gdańsk. Kolejne lata upłynęły jednak pod znakiem regresu, wreszcie ostatecznego upadku sił morskich Rzeczypospolitej!

Marynarka Wojenna w nowoczesnych kształtach została odtworzona dopiero po odzyskaniu po 123 latach rozbioru niepodległości przez Polskę. Za symboliczną datę jej powstania przyjęto 28 listopada, kiedy to w 1918 roku naczelnik państwa Józef Piłsudski wydał rozkaz o utworzeniu Marynarki Polskiej! W skład MW II RP weszły dwa duże nowoczesne niszczyciele typu "GROM". Dwa nieco starsze typu :WICHER". Dwa okręty podwodne klasy "ORZEŁ"i trzy klasy "WILK". Na tym zakończyła się realna siła MW.W przededniu wojny z hitlerowskimi Niemcami, rzeczywista siła polskiej marynarki opierała się na czterech niszczycielach i pięciu okrętach podwodnych! Na pozostałą część floty składało się m.in. sześć trałowców, stawiacz min "GRYF", dwie kanonierki i różne niewielkie jednostki patrolowe,pomocnicze i szkolne.
iswinoujscie.pl
« powrót